Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tusch 11535030



*

nr 1153 5030


Bertil Bull Hedlund

(1893-1950), Sverige


Tusch, Illustration till "Trollpacka på Norr" av Börje Vester, motivet: 11x19


Kondition: missfärgningar

Bull Hedlund, född 1893 i Falun, död 1950 i Stockholm, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 18 december 2017
kl 20:48:39



  • Konstnär/Designer

Bertil Bull Hedlund

Bull Hedlund, född 1893 i Falun, död 1950 i Stockholm, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Bertil Bull Hedlund
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bertil bull hedlund svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch vattenfärg
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:29
  • 8070 Blandteknik
    4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:33
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:20




Ladda ner broschyr